PJESMA GONIČA NA OZRENU
U organizaciji Kinološkog društva Prim dr Zoran Janjušević, a pod pokroviteljstvom Lovačkog udruženja „Fazan“ Doboj uspješno je orgnaizovana 11 po redu Državna utakmica pasa goniča u gateru Ozren karanovac.
|
ZNAČAJ LOVNE KINOLOGIJE KROZ SEGMENTE LOVSTVA I LOVNOG TURIZMA
Pričati o lovnoj kinologiji svakako je nemoguće bez poimanja lovstva, jer je opšte poznata činjenica, tačnije definicija lova bez upotrebe pasa svakako nezamisliva. Najbolju spregu, odnosno definiciju je objasnila Matijević Milosava u svojoj doktoroskoj disertaciji „Kinološki aspekti lovnog turizma u Srbiji“ gdje je jasno prikazana veza između kinologije, lovnog turizma i drugih oblika turizma. Analizom sadržaja i karakteristika proljećnih, jesenjih i svestranih uzgojnih ispita lovačkih pasa u ovoj disertaciji je predstavljen značaj lovačkih pasa u lovnim aktivnostima, a analiza rezultata rada njemačkih oštrodlakih pasa, kao svestrano upotrebljivih lovačkih pasa, na proljećnim i jesenjim uzgojnim ispitima održanim u Srbiji u periodu od 2006. do 2013. godine pokazala je koliko je populacija ovih pasa u Srbiji sposobna da doprinese lovnoturističkim aktivnostima.
|
Rezultati anketnih istraživanja sprovedenih među srpskim lovcima, domaćim i inostranim učesnicima kinoloških manifestacija, kao i među srpskim kinološkim sudijama, doprinijeli su shvatanju značaja i uticaja organizovanja i održavanja kinoloških manifestacija na lovno-turistička kretanja i turistička kretanja uopšte u Srbiji i dala smjernice organizatorima kinoloških manifestacija za poboljšanje ponude tj. organizacije i sprovođenja manifestacija. Pored svega prethodno navedenog više je i nego očigledna sprega i značaj lovne kinologije kroz lovstvo Srpske. Kinološki savez Republike Srpske kao servis svih kinologa Srpske u velikoj mjeri doprinosi unapređenju i popularizaciji kinologije uopšte, ali generalno gledano sa aspekta lovačkih udruženja kinologija je veoma zapostavljena. Kinološka svijest lovaca je veoma niska, a lovačka udruženja jako malo pažnje poklanjaju unaprđenju kinologije, edukativnim seminarima i sveopšta je činjenica da samo najviše 30 % članstva lovačkih udruženja koristi rasne, a uz to i obučene pse u lovu.
Kada je u pitanje lovačko udruženje „Fazan“ Doboj, lovnoj kinologiji se daje priličan značaj, prije svega imajući u vidi da naši članovi tokom jedne kalendarske godine imaju priliku da svoje pse izvedu na radne kinološke manifestacije (ispite ptičara, ispite goniča i utakmice). Paraleno sa tim se organizuju i smotre lovnih pasa i radi se aktivno tetoviranje pasa preko Kinološkog durštva Prim. Dr Zoran Janjušević Doboj sa kojim Lovačko udruženje ima odličnu saradnju.
11 DRAŽVNA UTAKMICA PASA GONIČA „CACT BiH OZREN 2017“
Kinološko društvo svake godine organizuje i Državnu utakmicu pasa glasnog gona u radu na divlju svinju u gateru, a ova manifestacije iz godine u godinu poprima sve veći karakter. Gater Ozren u Karanovcu je svojom konfiguracijom jako zahtijevan za rad pasa, posebno u periodu kada je vegetacija veća, jer se vepar koji se nalazi unutar gatera veoma dobro kreće i krije.
Ove godine 26.03.2017. godine odražana je jedanaesta po redu Državna utamica pasa u gateru po odobrenju Kinološkog saveza Republike Srpske. Na manifstaciji su sudili kinološki suci Vedran Božičković međunarodni kinološki sudija iz Doboja i Bojan Čenić kinološki sudija iz Banja Luke i sekretar Kinološkog saveza Republike Srpske. Delegat manifestacije je bio Radovan Mazalica međunarodni kinolški sudija iz Novog Grada. U katalog izložbe je bilo upisano 35 pasa, a na manifestaciju se odazvalo 33 psa, što je zaista pokazatelj kolika je bila velika zaintersovanost za ovu utakmicu. Uslovi i vrijeme su bili više nego odlični, a od ukupnog broja pasa, 15 pasa je pronašlo i položilo utakmicu, dok preostalih 17 pasa nije uspjelo položiti, a jedan takmičar je odustao. Od navedenih 15 pasa njih 11 je bilo plasirano u prvi nagradni razrede, a preostala 4 psa su se plasirala u drugi nagradni razred.
Ovo pokazuje da je kvalitet pasa bio na zavidnom nivou, a sudije su imale zaista težak posao jer veliki broj pasa pokazao zavidan kvalitet u radu. Kada su u pitanju rase najzastupljeniji su bili Istarski kratkodlaki goniči, posavski goniči, Srpski goniči, Alpski brak jazavičar i Bosanski oštrodlaki gonič barak.
Domaninatni su bili mužjaci koji su pokazali dobre karakteristike u radu, ali ipak u samom finišu utakmice, iako ih je bilo samo par, ženke su pokazale da su ipak vrijedne pažnje. Generalni plasman na utakmici je bio sledeći:
- Mjesto je ženka posavskog goniča BIZA, vlasnika Igora Šešića iz Banja Luke koja je osvojila titulu CACT, prvi nagradni razred sa 194 boda
- Mjesto je mužjak Srpskog goniča BARON, vlasnika Željke Kondića iu Gradiške, koji je osvojio titulu RCACT, prvi nagradni razred sa 190 bodova
- Mjesto je mužjak Bosanskog oštrodlakog goniča Baraka pod imenom BARI, vlasnika Dragana Mitrovića iz Banja Luke, koji je osvjio treće mjesto i titulu Prvak gatera, prvi nagradni razred sa osvojneih 189 bodova
Mjesto je ženka posavskog goniča BIZA, vlasnika Igora Šešića iz Banja Luke koja je osvojila titulu CACT, prvi nagradni razred sa 194 boda
Mjesto je mužjak Srpskog goniča BARON, vlasnika Željke Kondića iu Gradiške, koji je osvojio titulu RCACT, prvi nagradni razred sa 190 bodova
Mjesto je mužjak Bosanskog oštrodlakog goniča Baraka pod imenom BARI, vlasnika Dragana Mitrovića iz Banja Luke, koji je osvjio treće mjesto i titulu Prvak gatera, prvi nagradni razred sa osvojneih 189 bodova
UNAPRIJEDITI I OSVJEŽITI POSTOJEĆE PRAVILNIKE ČIJOM PRIMJENOM ĆE SE POSTIĆI UNAPREĐENJE LOVNE KINOLOGIJE
Manifestacija u gateru Ozren Karanovac je ove godina pokazala zaista opravdanost održavanja, a dovoljan je pokazatelj da je takmičara bilo i skoro svih krajeva Republike Srpske i Federacije BiH. Sumirajući rezultate ipak u narednom periodu pred Kinološkim savezom je još dosta posla koji se odnosi posebno na pravilnik o radu pasa glasnog gona u gateru, koji je svakako sazreo za korjenite promjene. Poseban osvrt bi trebalo dati na ponašanje i disciplinu vodiča. Takođe bi svakako trebalo usmjeriti i određene aktivnosti na promjeni kalendara upotrebe pasa goniča u lovištima, imajući u vidu da nakon 15 janura nema lova sa korištenjem pasa. Ovdje se takođe nameće i pitanje uopšte upotrebe pasa sa položenim ispitom u radu i položenom utakmicom. Mišljenja su oprečna, ali svakako prevladava mišljenje da je bolje i korisnije u lovištu koristiti obučenog psa sa položenim ispitima koji će svakako biti usmjeren u gonu predmetne divljači i svakako će manje uznemiravati ostalu divljač nego ukoliko se izvršava lov sa pogonom gdje veliki broj lovaca učestvuje u pogonu i pred sobom bukavlno podiže svu vrstu divljači. Svakako će u narednom periodu biti od velike koristi svaki edukativni seminar, okrugli sto ili nešto slično na temu lovne kinologije koja se svakako mora jačati, a pri tome maksimalno nagrađivati one lovce koji ulažu veliki trud i napor u lovnoj kinologiji nastupajući na radnim manifestacijama.
Vedran Božičković
Međunarodni kinološki sudija
Kategorije
- Skupština
- Komisije
- Kalendar lova
- Lovište
- Divljač
- Lovačke sekcije
- Fazanerija
- Lovočuvarska služba
- Foto galerija
- Vučiji dani na Ozrenu
- Drugi pišu o lovu
- Lovna kinologija
- Lovno streljaštvo
- Oglasi (prodaja potražnja)
- Downlod (ovdje možete preuzeti sve potrebne obrazce za izvještavanje prema LU)
- Normativni akti
- Izvještaji sa Upravnog odbora
- Zabrane lova u 2012/2013